Bebek Uyku Eğitimi

Bebeklere "uyku eğitimi verme" kavramı yerine bebeklerin "uyku düzenini oluşturma" kavramı kulağa daha hoş geliyor. Bu düzeni oturtmak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Ebeveynler bebekleri için aşağıdaki yöntemler arasında bir tercih yaparken bebeğini takip edip, ne istediğini belirlerse daha mutlu sonuçlar alabilirler.

İlk 3 Ay Uyku Düzeni

İlk aylar anneliğin ve bebeğinize kavuşmanın tadını çıkarın. Endişelenmek yerine müsait olduğunuz zamanlarda bol bol dinlenin, uyuyun ve bebeğinizin hareketlerini gözlemleyerek onu tanımaya çalışın.

Başlangıçta bebeğiniz her ağladığında yanında olabilirsiniz. Çünkü onların iletişim dili ağlamak. Acıktığını, bezinin değişmesi gerektiğini, sıcakladığını ya da üşüdüğünü ağlayarak anlatmaya çalışıyorlar. Bebeğinizi tanıdıkça ne zaman neden ağladığını daha rahat anlayacaksınız. Bu da yalnız uyku düzenini oturtmanızı kolaylaştırmayacak, her döneminde işinize yarayacaktır.

Bebekler 9 ay boyunca anne karnında hafifçe sallanır, kendini güvende hisseder ve istedikleri zaman uykuya dalarlar. Bu sebeple yenidoğan döneminde kucakta ve memede uykuya dalmaları çok normal. Önemli olan tek bir yöntem kullanmıyor olmanız.

Sallanarak Uyuma

Yenidoğan döneminde bebeğinizi şiddetli bir şekilde sallamadığınız sürece, göğsünüzde hafifçe sallamanız, bebeğinizin kokunuzu alarak, anne karnında gibi kendini güvende hissetmesini sağlar. Bu dönemde önemli olan, uyutma yöntemi olarak yalnızca sallamamanızdır.

Bu şekilde kolay uyumalarının bir diğer sebebi, sallanmaktan başı döndüğü için istemsizce gözlerini kapatmalarıdır. Hafif uykuya geçtiği için sallanma bitince gözlerini açar ve az uyuduğunu zannederiz. İlerleyen aylarda kucağınızda uyutmanız zorlaştığında ya da derin uykuya geçemediğinde sorun yaşamamanız için sallamanız önerilmez.

Yapılan bir diğer yanlış da çabuk uykuya dalması için bebekleri şiddetle sallamaktır.

Memede Uyuma

Bebeğiniz memede uyuklayabilir. Ancak uykuya dalmadan yatağına koymanız tavsiye edilir. Böylece bu bir alışkanlık haline gelmeyecek ve yattığı yeri bilecektir.

Anne Baba ile Aynı Yatakta Uyuma

Bebeğinizin ezilmesi, nefessiz kalması gibi tehlikelerden dolayı aynı yatakta yatmamanız tavsiye edilir. İlk 5 ay aynı odada, farklı bir yatakta yatabilirler. Anne ve babasıyla birlikte uyumaya alışan bebeğinize, ilerleyen zamanlarda kendi odasında yatması gerektiğini söylemek zor olabilir.

Odaları Ayırma

Dünya Sağlık Örgütü ilk 3 ay bebeğinizle aynı odada yatmanızın yeterli olduğunu savunsa da, ülkemizdeki çocuk doktorları bu süreyi 5 ay olarak tavsiye etmektedir. Doktorunuzun da onayı ile bebeğinizin odasını ayırırken, bebeğinizle konuşup, onu sakinliğinizle rahatlatarak ona güven ortamı sağlayabilirsiniz.

Odanın Ortamı

Bebekler ilk 3-4 ay boyunca melatonin hormonunu (uyku hormonu) kendisi üretemediği için ne zaman uyuyup uyanması gerektiğini söyleyen bir içsel saatleri bulunmuyor. Uyku hormonunu tetikleyen karanlık oda koşullarını sağlamamız gerekiyor. Bebeğinizin gece ve gündüz kavramlarını ayırt etmesi, gündüz daha kısa, geceleri ise daha uzun uyumasını sağlayacaktır. Bunun için gündüz odasının aydınlık ve evdeki sesin normal olması gerekiyor. Günlük rutin işlerinizi yapmaya devam ederken, ani ve yüksek seslerle bebeğinizin uyanmaması ve de parlak gün ışığının gözüne vurmaması önemli. Geceleri ise daha karanlık, sessiz bir ortamda uyumalıdır. Böylece uzun gece uykularına ne zaman yatması gerektiğini zamanla anlayacak ve uyandığında yeniden uykuya dalacaktır.

Uykusuzluğun Sebebi

Öncelikle bebeğinizi tanımanız, neden ağladığını ve neden uykusuz kaldığını belirlemeniz çok önemli.