Bebek Aşı Takvimi


Anne ve babalar için bebeğinin sağlığı herşeyden önce gelir. Bebeğinizin doğduğu gün tanışacağınız aşılarla ilgili temel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Öncelikle aşı nedir ve neden önemlidir?

Anne sütü ve aşı, bebeklerin enfeksiyonlara karşı en büyük savunmasıdır. Yeni doğmuş bebekler, annelerinden aldıkları antikorlarla hastalıklara karşı korunurlar. Ancak bu korunma, kısa bir süre sonra kaybolur.Bebeğiniz hastalığın mikrobu ile karşılaştığıda, aşılanmamış ise, vücudu hastalıkla savaşacak kadar güçlü olmayabilir. Bu sebeple mikropların zayıflatılmış halleri aşı ile verilerek, bebeğin enfeksiyonla mücadele etmesi sağlanır. Ancak bu durum bebeğinizin hasta olmasına sebep olmaz. Aşı yöntemi ile bebeğinin bağışıklık sistemi, hastalığın mikroplarına karşı savunmalar geliştirmeye başlar. Aşı sonrasında, hastalığın virüsü bebeğin vücuduna girerse, bebeğin bu virüsü küçücük bedeniyle bozguna uğratabilecek bir güç kazanmış olur. Ancak hiçbir aşı %100 koruma sağlamaz.


Bebeklerde aşının yan etkileri nedir?

Aşının yapıldığı yerde aşı sonrası şişlik ve kızarıklık oluşabilir. Bebeğinizde kısa sürede düzelen ateş yükselmesi görülebilir. Ve son olarak, bebeklerde aşı sonrası huzursuzluk gözlemlenebilir.

Ancak bu etkilerin bir soruna işaret ettiğini düşünmek için, bebeğinizde aşı sonrası ateşin düşmemesi, bebeğinizin aşırı huzursuz olması ve sürekli uyumayı istediğini gözlemlemeniz gerekir. Böyle bir durumda doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilir.


Bebeklerin Aşıları ve Aşı Tablosu


  • Hepatit B1 aşısı: Yenidoğan bebeğin ilk aşısı olan “hepatit B aşısı” , bebek doğar doğmaz ilk dozu hastanede yapılır. Ancak bebek evde doğmuşsa ya da herhangi bir nedenle ilk aşısı yapılmamışsa, bebeğin taburcu olduktan sonraki ilk doktor muayenesinde, mutlaka “hepatit B aşısı” yapılmalıdır. Ayrıca doğum ağırlıkları 2000 gr. altında olan prematüre bebeklerde, aşı biraz daha geç yapılabilir.

  • K Vitamini: Bebeklerde K vitamini yetersizliği ilk iki ay içerisinde göbek bağı yerindeki basit kanamayla ortaya çıkabilir. Bu olası eksikliği giderme amacıyla doğumdan sonra tüm yenidoğanlara üst bacak kası içine K vitamini yapılır. Ağızdan K vitamini içirmek önerilmez. 1. Ayın Sonunda Yapılan Aşı

  • Hepatit B2 Aşısı: Hepatit B ağır karaciğer enfeksiyonu yapan bir virüstür. Her yaşta hastalığa neden olabilir. Ancak bebeklerde ve çocuklarda daha ciddi sorunlar yaratır. Çocukluk çağında geçirilen hepatit B enfeksiyonu önemli oranda kronik karaciğer yetersizliğine yol açtığından çocukların aşılanması şarttır. Aşının yan etkileri: Genellikle Hepatit B aşısı sonrası ciddi bir sorun görülmemektedir. Aşının yapıldığı yerde hafif şişme, kızarıklık ve hassasiyet gözlenebilir. Bazen aşıya bağlı hafif huzursuzluk olabilir. Bu yan etkiler çok hafiftir ve 3 gün içerisinde tamamen kaybolur. 2. Ayın Sonunda Yapılan Aşılar