2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık GünüMerhaba! Ben İrem, özel eğitim öğretmeniyim ve öğrencilerim her gün bana başka bir şey öğretiyorlar, her gün beni başka bir dünyanın içine götürüyorlar ve her gün bana başka pencereler gösteriyorlar. Bende elimden geldiğince size bu farklı ve mükemmel dünyayı anlatmaya çalışacağım. Dileğim şu ki; sizde görün, siz de fark edin ve hep beraber bir farkındalık oluşturalım. Farkındalık oluşturmak amacı ile özel bireyler için oluşturulan bazı günler var bunlar kısaca 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü gibi… Bugün de 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü! Hadi gelin hep birlikte fark edelim!


Öncelikle kısaca özel eğitime ihtiyaç duyan bireyi ve günün anlam ve önemi olan otizmden bahsetmek istiyorum...


Özel eğitime gereksinim duyan bireyler engelli ve ayrıcalıklı olmak üzere ikiye ayrılır. Engelli grubunda; zihinsel, işitsel, görme ve bedensel engeller, süreğen hastalıklar, uyum bozuklukları ve konuşma engeli gelir. Ayrıcalıklı olan grupta ise üstün zekalı ve üstün yetenekliler yer alır. Fakat tabii ki özel eğitime gereksinim duyan bireyler bunlarla sınırlı değildir. Bu durumda kısaca diyebiliriz ki; bireyin yaşamında onu engelleyecek unsurlar bulunduğu takdirde biz bireyi ‘’engelli’’ grubunda inceliyoruz. Bu durum gösteriyor ki; engelli demek argo bir kelime değildir ve amacı dışında kullanılmamalıdır. Maalesef ki bu konuda toplumumuzda oluşan yanlış veya eksik bilgiler var. Edindiğimiz doğru ve yerinde bilgiler ile toplumumuzdaki bazı tabuları yıkarak ve empati yeteneğimiz ile bu durumun üstünden gelebileceğimize inanıyorum.

Yaygın Gelişimsel Bozukluk Nedir?

Sosyalleşme ve iletişim gibi çoklu temel fonksiyonların gelişmesinde çeşitli sorunları kapsayan beş temel bozukluğu içeren psikiyatrik bir tanı grubudur. Bu grupta yer alan bozuklukların en çok bilineni otizmdir. Diğerleri ise rett sendromu, dezintegratif bozukluk, asperger sendormu ve atipik otizmdir.


Kısaca Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Doğuştan meydana gelen, beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen nörobiyolojik bir bozukluktur.

Çevre ile etkileşimde bulunmayı engelleyen ve kişinin kendi iç dünyasıyla baş başa kalmasına yol açan otizm genellikle 2/3 yaş itibari ile veya sonrasında ortaya çıkar ve bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkilemektedir.


Kısaca Belirtiler Nelerdir?

Göz teması kuramama, ismi söylendiğinde bakmama, dönen nesnelere karşı aşırı ilgi duyma (çamaşır makinesi gibi), sallanmak ve parmak uçlarında durmak/yürümek gibi hareketlere sahip olmak, yaşıtlarının oyunlarına ilgi duymamak, işaret parmağını kullanarak istediği şeyi göstermemek, takıntılı davranışlar sergilemek, konuşmada gerilik gibi…